Zabierałem się do napisania tego postu od dłuższego czasu – co wymagało ode mnie przekopania się przez sporą ilość książek o emocjach, które stoją na mojej półce. I tak moi drodzy, powstała o to ta recenzja książek, które osobiście warte są polecenia do pracy z dziećmi, rodzinami, a także czasami z dorosłymi.

 

Pozycja 1. – Książeczki o emocjach

Na pierwszym miejscu (nie bez powodu stają) Bajki o uczuciach Wojciecha Kołyszko i Jovanki Tomaszewskiej. Seria pewnie dla wielu z was dobrze znana, wydana przez Gańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Sama seria bajek zawiera osobne części o Złości, strachu, wstydzie, smutku, zazdrości oraz radości. Autorzy jednak wspierają nas jeszcze innymi książeczkami, ale o tym później.

Co jest takiego cudownego w tych książeczkach? To, że są one jedną, wielką podróżą. Podróżą, przez każdą z podstawowych emocji. Dzięki nim, udaje nam się towarzyszyć bohaterom z turkusowego domku w ich przygodach, odkrywaniu potrzeby doznawania i przeżywania różnych emocji. Oprócz cudownych ilustracji, wielości barw, to każda z książek, na samym końcu prezentuje nam propozycje ćwiczeń, do dalszego pogłębiania tematu danej emocji. Ćwiczenia te może wykorzystywać zarówno sam rodzic wraz z dzieckiem, czy też można je wykorzystać w kontakcie indywidualnym lub grupowym terapeutycznym.

  

Wśród innych książek tychże autorów można znaleźć Garść radości szczyptę złości. Jak dla mnie, warto potraktować tę pozycję jako wstęp do emocji. Oprócz tego, że jest w formie kolorowanki pełnej zadań, to jeszcze angażując dziecko pozwala mu na poznanie znaczenia wszystkim emocji po kolei, a także spojrzenia na nie pod innym – metaforycznym kątem. Ja osobiście korzystam z niej na początku rozmawiania o emocjach, wraz z dziećmi pracujemy, czytamy, kolorujemy, rozmawiamy (dużo rozmawiamy!), bo to co jest nieocenioną wartością książki, jest to, że zachęca do rozmawiania, dzielenia się swoimi przeżyciami.

A na sam koniec Grzeczna niegrzeczność dopełniająca w swojej prostocie wszystkie poprzednie książki. Grzeczna niegrzeczność może być dopełnieniem dla rodziców do pracy w domu. Czyli jednym słowem: jak pracować nad tym, by nasze indywidualne (często dość trudne w przeżywaniu) emocje nie przeszkadzały nam w relacji. Na sam koniec znajdziemy materiały do pracy (ale i psychoedukacyjne) dla całej rodziny, ale też do pracy dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jednym słowem WOW!

Aktualnie w przygotowaniu autorzy szykują dla nas “Bez kłótni ani rusz, czyli kto lubi konfliktoluby”, czyli książkę dotyczącą relacji rodzic – dziecko oraz konfliktów, które dość często się w tej relacji pojawiają. Nie możemy się doczekać!

Kategoria wiekowa: 4+

 

Pozycja 2. – Poetycznie o uczuciach

Ta książka w dość majestatyczny (pewnie ze względu na cudowne ilustracje) wprowadza nas w świat rozumienia emocji. Już na okładce odnajdujemy stwierdzenie “W mojej głowie i w moim sercu… uczucia”, wskazujący na

m na to, że emocje to nie tylko coś czego doświadczamy, ale jako to, co wpływa na nasz sposób myślenia, a późniejszego działania. Libby Walden oraz Richard Jones w książce Wydawnictwa Zielona Sowa odczarują (a może również zaczarują?) myślenie o emocjach.

Książka ta wprowadza nas w niezwykłą przygodę po każdej z emocji. Opisy danych uczuć wielokrotnie pozwalają poczuć dosłownie czym dana emocja jest. Chociażby wstyd opisywany jest tak:

Na wielkiej scenie stoję sam, zapadam się w jej toni

I czuję, że mój cały świat w wilgotnej ściskam dłoni.

Serce łomocze z całych sił i z piersi chce wyskoczyć.

Jedyne, co dostrzegam, to utkwione we mnie oczy.

 

To co może być jedynym większym mankamentem tej książki, to fakt, że nie wszystkie emocje są emocjami, wchodzą bardziej w zakres tytułu książki, czyli uczuć.

Czy warto mieć tę książkę w swojej kolekcji? Myślę, że jak najbardziej. Graficznie spodoba się każdemu, a im starszy użytkownik książki, tym prawdopodobnie bardziej będzie potrafił odnaleźć samego siebie w poszczególnych opisach, a tym bardziej ich doświadczyć.

Kategoria wiekowa: 8+ (chociaż 6 latki po dokładnym omówieniu przez rodzica/terapeutę też sobie radzą w zrozumieniu).

 

Pozycja 3. – O emocjach dla mniejszych

Kolejna pozycja Wydawnictwa Zielona Sowa.  Książka Wszystko o mnie jest częścią serii Naklejam i Poznaję. Nie jest to może stricte książka o emocjach, jednak posiadająca jeden dział opisująca je w bardzo przystępny sposób dla najmłodszych.  Z jednej strony znajdujemy w książce opisy pewnych sytuacji społecznych, które wywołują różnorodną gamę uczuć, a z drugiej strony są dla malucha zadania, chociażby z przyklejaniem naklejek, które każdemu malcowi sprawią przyjemność.

Z drugiej strony książka oprócz nauki emocji pozwala dziecku lepiej poznać samego siebie, chociażby począwszy od budowy własnego ciała, poprzez rozeznanie własnych nawyków, skończywszy na poznaniu tego, w czym jest się dobrym.

Książkę polecamy dla każdego najmniejszego bohatera!

Kategoria wiekowa: 4+

 

Pozycja 4. – O wielości uczuć 

Książka Tak wiele we mnie uczuć nawiązuje do tego, że tak wiele uczuć pojawia się w każdym z nas, że raz jest miło, raz lepiej, a czasami trochę trudniej, gorzej, źle… Książka zachęca dziecko, do prób nazywania własnych stanów emocjonalnych, do prób nazywania jak się dziś czuje oraz do poszukiwania sposób na radzenie sobie w sytuacjach przeżywania trudnych emocji.

Dyskutować można, na ile książka ta odnosi się do emocji w takim kontekście jak zazwyczaj z tym my pracujemy, czy bardziej odnosi się do prób nazywania różnych stanów wokół emocji.

Jako odniesienie do tego pierwszego, każdy jest w stanie wybrać z książki ze zbioru 44 różnych “uczuć” takie stany emocjonalne, które pomogą w konkretnej pracy. Dla tych dzieci, które mają duże trudności w nazywaniu tego, co się z nimi dzieje wszystkie 44 opisy mogą się przysłużyć bardziej.

Podział autorów na pozytywne i negatywne emocje, albo też złe emocje trochę momentami nas odstrasza od jej używania, więc my osobiście pozostajemy na poziomie wyrywkowego odszukiwania emocji, by pomóc dzieciakom w ich nazywaniu. Jak to mówią, dla każdego, co innego… Myślę, że znajdą się jednak i tacy, którym książka ta przysłuży się do pracy. W mojej jednak opinii, w książce czegoś brakuje, mogło być lepiej…

Kategoria wiekowa: 7+

 

Pozycja 5. – Rysujemy, rysujemy… ! 

Kolejną propozycją jest książka Narysuj emocje – Ćwiczenia w rozpoznawaniu i nazywaniu stanów emocjonalnych wydawnictwa Harmonia, która skupia się na poznawaniu podstawowych emocji, uczuć i stanów takich jak: zadowolenie, radość, smutek, rozpacz, strach, przerażenie, złość, wściekłość, znudzenie, nieśmiałość, zaskoczenie, wstyd, etc. a także tworzy niezliczoną ilość ćwiczeń dotyczącą rozpoznawania na obrazkach emocji – ich nazywania, charakteryzowania, rysowania, a także różnicowania poszczególnych wyrazów twarzy charakterystycznych dla danej emocji, by w końcowej części książki móc łączyć poszczególne twarze i emocje z konkretnymi sytuacjami życiowymi.

Książka w ogólnej obsłudze jest bardzo prosta. To co jest genialne i bardzo pomocne to obrazkowa lista z emocjami, którą można powiesić w sali zajęć, by dzieci miały małą ściągawkę to opisywania stanów emocjonalnych. Na polskim rynku wydawniczym, ze szczerym sercem mogę powiedzieć, że jest to najlepsza z takich list.

Co do samych zadań pojawiających się w książce, to mam mieszane uczucia. Po zrobieniu kilku stron, wkrada się pewna monotematyczność zadań, która nie do końca pasuje dzieciom. Tutaj też pewnie przyda się taka wyrywkowa praca, koncentrując się na poszczególnych stanach emocjonalnych do ćwiczeń z dzieckiem, ponieważ praca nad wszystkimi występującymi w książce może być dla dziecka dość nużąca.

Autorka sama nigdzie nie wskazuje dla kogo jest ta książka, oprócz stwierdzenia, że “dla dzieci, które mają poważne problemy z określaniem emocji na podstawie mimiki twarzy”. Książkę mogę polecić tak jak wcześniej wspomniałem, głównie dla listy emocji się tam znajdującej, a tak to do pracy z dziećmi niżej funkcjonującymi ze spektrum całościowych zaburzeń rozwojowych, czy też z obniżonym potencjałem intelektualnym. Dla dzieci funkcjonujących w szeroko rozumianej normie książka może wydać się po prostu nudna…

Kategoria wiekowa: 4+

 

 

Na dziś tyle. Pozostałe recenzje innych publikacji z zakresu emocji będą w kolejnym poście, a że publikacji jest dość dużo…, to pewnie jeszcze trochę na ten temat będzie… :-))

Jeśli macie inne zdanie odnośnie powyższych książek, piszcie o tym w komentarzach, może i nam uda się coś nowego w nich zauważyć! 🙂

Dodaj komentarz