Bardzo lubimy gry planszowe i dość często stosujemy je w naszej pracy. Dziś przedstawimy tańszą (praktycznie bezkosztową!) wersję znanej gry wydawnictwa Epidexis – LABIrynty, które mają wręcz niezliczoną liczbę wersji, a zmieniając liczbę graczy, wręcz niemożliwym staje się powtórzenie takiej samej rozgrywki. Nasza wersja gry jest dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na oryginalną wersję gry, lub też chcą wprowadzać własne modyfikacje w postaci ilości ścian, czy też wielkości planszy. Jednocześnie możemy pokazać rodzicom, że nie potrzebują wielkiego budżetu, by móc wspólnie stworzyć grę do wielokrotnego wykorzystania. Wystarczy drukarka (lub też linijka i długopis!) oraz sztywne kartki dla lepszej rozgrywki. Trochę czasu, inwencji twórczej i nieskończona liczba minut na zabawę.

A teraz do rzeczy!

 

Na początek musicie stworzyć labirynt! Po kolei według instrukcji, spróbujcie narysować poszczególne linie, tworzące ściany labiryntu. Do narysowania macie:

– dwie linie składającą się z 4 kratek,

– trzy linie składającą się z 3 kratek,

– cztery linie składające się z 2 kratek,

– pięć linii składających się z 1 kratki.

Na koniec narysujcie w jednym rogu planszy kropkę (oznaczającą start), a w przeciwległym krzyżyk (oznaczający metę).

 

Przykładowa rozrysowana plansza:

Zasady gry: Ustawiamy pionki na czerwonej kropce. Każdy z graczy rusza się po kolei: w lewo, w prawo, w górę lub w dół o dowolną liczbę pól (maksymalnie 6 pól). Jeśli któryś z graczy idąc natrafi na ścianę, to nie może iść dalej. Podobnie jest, gdy jeden z graczy mówi określony kierunek a inny gracz ma akurat ścianę, wtedy również stoi. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy dotrze do krzyżyka.

 

Pliki do ściągnięcia:

 

Dodaj komentarz