Zabierałem się aktualnie za inną recenzję, jednak wpadła mi w międzyczasie inna książka w ręce i musiałem się z wami nią podzielić. “Mały buntownik – Instrukcja obsługi. Kiedy kryzys jest motorem rozwoju” Anne-Claire Kleindienst i Lyndy Corazza wydawnictwa Muza S.A. z tego roku.

I od czego by tu zacząć… sam tytuł sprawił już, że postanowiłem sięgnąć po tę książkę – kryzys motorem rozwoju – to coś co często przyświeca nam w naszej pracy, by nawet z największego kryzysu zrobić coś rozwojowego, co pchnie nas do przodu.

Książka od samego spojrzenia na nią bije ilością barw, ale w takim przystępnym, skupiającym uwagę znaczeniu. Pierwsze strony i… genialne grafiki pełne humoru a także ważnych informacji, rozpracowujące krok po kroku zachowanie dziecka. Razem z autorkami, jak odkrywcy na nowych nieznanych terenach przyglądamy się poszczególnym zachowaniom dziecka, jego reakcjom, a TAKŻE naszym reakcjom jako rodziców, by móc opracować różne drogi postępowania, a także przyjrzeć się tym, które czasami są wyboiste.

 

A w samej książce znajdziemy jeszcze:

  • co zrobić, gdy dziecko nie chce…,
  • co zrobić, gdy dziecko nie radzi sobie z emocjami,
  • co zrobić, gdy dziecko uważa, że jest beznadziejne.
  • co zrobić, gdy dziecko próbuje zwrócić na siebie uwagę,
  • jak wspierać relacje dziecka z innymi,
  • oraz inne informacje odnośnie umiejętności wychowawczych.

Sam fakt, przedstawiania dość często trudnych informacji, w tak prosty, a zarazem genialny sposób sprawia, że chce się razem z autorkami książki dochodzić do rozwiązania problemów przedstawionych w książce.

Tak sobie myślę, że jest to jedna z lepszych książek, które wpadły mi przez ostatni dłuuuuuugi czas w ręce. W skali od 1 do 6 na pewno zasługuje na mocne 10. A to, jak autorki przedstawiły fakt, jak trudne relacje z innymi przekładają się na dalsze funkcjonowanie dziecka…

…istny majstersztyk. Więc, jeśli będziecie mieli okazję (lub nie będziecie mieli a możecie ją sobie stworzyć!) to sięgnijcie po tę książkę, bo naprawdę warto! I dla specjalistów pracujących z dzieciakami i ich rodzinami, a także dla samych rodziców, jako ogromny walor psychoedukacyjny!

Dodaj komentarz