Małemu bohaterowi czasami bardzo trudno jest okiełznać złość. Jakby nie patrzeć, nam samym ciężko też zachować spokój. Dlatego dziś przedstawiamy wam 5 kroków na opanowanie trudnych emocji. To co? Zabieramy się do działania?

1 krok Pamiętaj, że nigdy nie można krzywdzić innych – naszym bohaterom dość często zdarza się nie skontrolować pierwszego impulsu odnośnie agresji oraz nie do końca zdają sobie sprawę z tego, że mogą zrobić komuś krzywdę. Odwołanie się do pierwszego kroku “raz” może w wielu sytuacjach pomóc naszym bohaterom skontrolować swoją złość i nie przekształcić jej w agresję.

2 krok Weź trzy głębokie oddechy i powoli odlicz od 10 do 1 – Oddechy są z jednej strony chwilą na wyciszenie, a z drugiej unormowanie procesu oddychania i transportu tlenu we krwi. Odliczanie pozwoli na świadomą kontrolę myśli… a połączenie tych dwóch metod pozwoli nam nad lepszym panowaniem nad trudnymi emocjami.

3 krok Opowiedz o tym co jest trudne i miałoby się zmienić – Nazwanie na głos naszej trudności oraz tego, co mogłoby się zmienić (jest naszym oczekiwaniem/celem) to połowa naszego sukcesu. Warto znaleźć dorosłego, który wysłucha o trudności bohatera, a wraz z kolejnym krokiem pomoże mu pokonać trudność.

4 krok Poproś o pomoc by pokonać trudność – Nasi bohaterowie dość często zapominają (albo niestety mają złe doświadczenia), że są inne osoby, zwłaszcza dorosłe do których mogą zwrócić się o pomoc. Pomóżmy im wypracować model współpracy z dorosłym (tym potrafiącym być dobrym, wspierającym), by mógł od niego czerpać i nie pozostawać samemu ze swoją trudnością. A zwłaszcza z niezaopiekowanymi trudnymi emocjami.

5 krok Daj sobie chwilę by się wyciszyć – Chwila w jednym miejscu… W ciszy… Równomierny oddech… 3… 2… 1… Spokój.

Dodaj komentarz