Patrząc w księgarni na półkę opatrzoną szyldem: „psychologia”, zwłaszcza gdy mam zamiar kupić książkę dotyczącą dzieci, szukam w pierwszej kolejności pozycji napisanej przez polskiego autora. W ten sposób też wybrałam „Miłość i wychowanie” Jarka Żylińskiego.

Czytając, zyskujemy sporo wiedzy na temat rozwoju dziecka, jego życia emocjonalnego, społecznego, a wszystko to autor przekazuje w bardzo lekki, przystępny sposób, dodatkowo ilustrując treść przykładami, co pozwala na łatwiejsze przyswojenie informacji oraz sprawia, że książka „sama się czyta”. Często trafiam na poradniki, które zawierają odpowiedzi na pytania: „co zrobić, gdy…?”, co mi bardzo nie odpowiada. Niejednokrotnie w swojej pracy przekonuję się, że to samo zachowanie u jednego dziecka może wynikać z zupełnie innych przyczyn niż u drugiego, a co za tym idzie, należy też w inny sposób reagować i próbować radzić sobie z zaistniałą sytuacją. Uniwersalne rady często na nic się zdają – podobnego zdania jest autor książki. „Miłość i wychowanie” to pozycja, w której akcent postawiony jest na zrozumienie zachowań dziecka, poszukiwanie ich przyczyn oraz celów, które dziecko być może chce osiągnąć postępując w określony sposób. Dodatkowym atutem jest osadzenie wiedzy, którą przekazuje autor w realiach polskich, w naszej kulturze i mentalności, dzięki czemu opisywane trudności i sposoby ich rozumienia w szerszym kontekście wydawały mi się bliższe, bardziej znajome. Ponadto poruszone jest zagadnienie celów wychowawczych, któremu według mnie warto przyjrzeć się bliżej i podjąć refleksję, na ile to, czego rodzic chce dla swojego dziecka jest sprecyzowane i możliwe do osiągnięcia. W ostatniej części przedstawione są pokrótce wybrane przez autora metody wychowawcze. Opisane są ich mocne i słabe strony, w taki sposób, że każdy może sam zdecydować, jakie metody dla niego są wartościowe, a z których zdecydowanie nie chce korzystać.

Książkę czyta się naprawdę przyjemnie, prowokuje ona do refleksji i do przyglądania się każdej sytuacji biorąc pod uwagę wiele czynników, które doprowadziły do jej zaistnienia. Ponadto sprawia, że czytelnik zatrzymuje się na chwilę i zastanawia się nad sobą. Serdecznie polecam tę książkę osobom, które nie zadowalają się gotowymi rozwiązaniami. Lektura tej książki przywodzi na myśl drogowskaz – znajdujemy w niej wskazówki, które ułatwiają nam odnalezienie właściwej dla nas, dla konkretnej sytuacji odpowiedzi.

Dodaj komentarz