Często przechodząc koło przedszkoli widzę na szybach przyklejoną piękną kaskadę kolorowych motyli. W ogóle uwielbiam motyw motyla – ma bogatą symbolikę, do której lubię się odwoływać, a sam fakt jego przeobrażenia z gąsienicy w dorosłego, pięknego osobnika daje ogromne pole do metafor i porównań, czyniąc go bardzo wdzięcznym materiałem do pracy. Te dwa elementy zainspirowały mnie do stworzenia ćwiczenia dla dzieci i rodziców.

Najpierw trzeba przygotować szablony motyli – większych, mniejszych, według uznania. Przygotowuję także brystol, na którym zostaną przyklejone motyle, na dole wpisuję cytat: 

„Jeśli rozwiniesz swoje skrzydła – dolecisz gdziekolwiek chcesz.”.

Następnie prosimy rodziców i dzieci, żeby wybrali sobie po kilka motyli.

Kiedy ten wstęp mamy za sobą, przechodzimy do właściwej treści ćwiczenia – prosimy dzieci, aby na skrzydłach motyla wypisały swoje talenty, zalety, cechy, które w sobie lubią. Rodzice, podobnie jak dzieci, mają napisać o tym, co sobie w nich cenią. Po wykonaniu tej części zadania zapraszamy dzieci i rodziców do przyklejenia motyli na wcześniej przygotowany brystol.

Ostatnim etapem jest omówienie efektów. Ja zwyczajowo proszę o wypowiedź ochotników, ale staram się, aby jednak wypowiedzieli się wszyscy. Czasami dzieci po raz pierwszy słyszą, jak ważne są dla swoich rodziców. Dodatkowym wzmocnieniem i powodem, dla którego te dobre słowa mogą zakorzenić się w dziecku jest także to, że dzieci słyszą pochwały od swoich rodziców przy innych uczestnikach. Często staram się dopytywać dzieci i rodziców o to, co dla mnie jest ważne w tym ćwiczeniu, a co może pobudzić do refleksji zarówno dorosłych jak i młodszych uczestników.

Pytania do dzieci Pytania do rodziców
Jaka Twoja cecha, która została wymieniona przez Twojego rodzica jest dla Ciebie najcenniejsza, najważniejsza? Jaka cecha, którą wymieniło Pani/Pana dziecko jest według Pani/Pana jego największym atutem?
Czy trudno było znaleźć słowa, które opisują Twoje talenty, zalety? Czy trudno było znaleźć słowa, które opisują talenty, zalety dziecka?
Jak czujesz się, kiedy słyszysz pochwały, miłe słowa od rodzica? Jakie uczucia towarzyszą panu/pani, kiedy chwali pani/pan swoje dziecko?

Dodaj komentarz