Niejednokrotnie zdarza nam się wykorzystywać inne gry jako bazy do naszej pracy. Na dziś dla was mamy kilka pomysłów na to, jak wykorzystać popularną grę Jenga jako bazę do pracy z dzieciakami.

Jenga może być idealnym sposobem na integrację, wspieranie empatii czy też rozmowę o emocjach! Wystarczy swoją tradycyjną jengę ponumerować. Co to znaczy? Na każdym z klocków piszemy kolejno cyfrę, chyba, że mamy takie szczęście i trafimy na wersję gry z numeracją klocków. Oto nasze propozycje na wykorzystanie gry jenga.

 

Integracja

Do integracji potrzebujemy tylko jengę, nasze super kartki z pytaniami integracyjnymi *klik* (z wpisu o grach na dobrych początek) oraz dzieciaki. Wystarczy jedynie wydrukowane kartki ponumerować względem numerów na klockach jenga. Grając ustawiamy klocki tak, by nikt nie widział jaki numer jest ukryty pod klockiem, następnie po wyciągnięciu klocka, zadaniem dziecka jest odpowiedzieć na pytanie odpowiadające wyciągniętemu numerowi. Oprócz samej integracji to też jest świetny sposób na naukę współpracy!

 

Empatia

W tej wersji z łatwością możemy wykorzystać prezentowane ostatnio karty do wspierania rozmów o empatii *klik* z wpisu o wspieraniu empatii. Zasada tutaj jest podobna, numerujemy pytania i dzieciaki starają się w trakcie gry odwoływać do przedstawionych na kartach sytuacji.

 

Rozwój emocjonalny

Podobnie możemy wykorzystać jengę do rozwoju emocjonalnego. Poniżej dostępny jest dla was zestaw 48 (!) pytań – zadań dotyczących emocji, które świetnie można będzie wykorzystywać do rozwijania emocjonalności dzieci, a także do pracy nad tematem emocji lub podsumowania tej tematyki w pracy z grupą dzieci.

Plik do pobrania:

Dodaj komentarz