Mówienie o sobie – wydawałoby się prosta sprawa, a jednak często gdy pada prośba o to, żeby przedstawić siebie w kilku zdaniach pojawia się kłopot. Dlaczego? Przecież każdy z samym sobą spędza najwięcej czasu, każdy zna siebie najlepiej, nie wymaga to zbierania informacji i uczenia się ich. Przyczyn jest wiele, a jedną z nich, o której dzisiaj jest poczucie własnej wartości i trudności, które się w jego obrębie pojawiają.

Mówienie o sobie dobrze, często kojarzy się w naszej kulturze z chwaleniem się, przechwalaniem. Rodzice często też starają się dzieci zbytnie nie chwalić „żeby go nie rozpieścić”. W szkole nauczyciele raczej skupiają się na wpisywaniu uwag do dziennika niż pochwał i na tym, co dziecku idzie trochę gorzej, niż na tym, w czym dziecko przejawia zdolności. 

Dzieci częściej słyszą na swój temat słowa krytyki, co wiąże się z tym, że przywiązują do takich komunikatów większą wagę, skupiają się na nich. W konsekwencji zaczynają też tak do siebie mówić i tak o sobie myśleć. Niełatwo jest więc powiedzieć o sobie coś dobrego, zwłaszcza że dzieci na co dzień nie są do tego przyzwyczajane, w ogóle się nad tym nie zastanawiają. I podjęciu takiej refleksji służy dzisiejsza propozycja ćwiczenia.

Prosimy dzieci, aby na dużym arkuszu papieru wspólnie narysowały drzewo. Gdy ta część zadania jest skończona, prosimy, aby każde dziecko wycięło z kolorowego papieru kilka liści (tutaj w zasadzie wedle uznania prowadzącego, co to będzie – ja najbardziej lubię kwiaty, a równie dobrze sprawdzą się owoce). Następnie prosimy dzieci, aby na każdym wyciętym przez nich liściu wypisały:

  • swoje zalety
  • to co sprawia, że są wyjątkowi
  • to co cenią w nich inni ludzie
  • co im się w sobie najbardziej podoba
  • za co lubią siebie
  • w czym są naprawdę dobrzy.

Tak przygotowane liście przyklejamy do drzewa. Dbamy o to, aby drzewo w efekcie wyglądało pięknie i okazale – w końcu zawarte są na nim tak cenne informacje! Można nadać nazwę tej pracy. Omawiamy wspólnie efekty.

Celem takiego ćwiczenia oprócz wzmacniania poczucia własnej wartosci jest budowanie odwagi w mówieniu o sobie w superlatywach, umiejętności przyjmowania komplementów oraz otworzenie się na innych i budowanie relacji w grupie.

Dodaj komentarz