Ostatnimi czasy w naszej pracy bardzo sympatyzujemy ze zwykłymi plastikowymi klockami konstrukcyjnymi. Tym razem mamy dla Was propozycję zabawy z ich wykorzystaniem, którą my najbardziej lubimy się posługiwać podczas zajęć dla dzieci i rodziców.
Należy najpierw wydrukować karty (w załączeniu), na których przedstawione są obrazki wykonane z „klocków” – żółtych, czerwonych, zielonych i niebieskich – klocki są różnej wielkości – pojedyncze, podwójne i potrójne. Cały odrębny klocek ma czarną obwódkę – podział w środku klocka wykonany jest białą kreską.
Następnie wyszukujemy wszystkich klocków, które będą potrzebne do stworzenia obrazka. Składamy je w taki sposób, aby jak najmniej przypominały kształt przedstawiony na rysunku.
Tak przygotowane materiały są już gotowe do działania. My zazwyczaj najpierw dajemy rodzicowi obrazek (którego nie wolno pokazywać dziecku!), a dziecko dostaje zestaw klocków.
Zabawa polega na tym, że rodzic ma tak poinstruować dziecko, aby za pomocą jego wskazówek ułożyło z klocków, które otrzymało wzór przedstawiony na obrazku. Oczywiście po zakończeniu układania pierwszego obrazka następuje zamiana ról – wraz z nowym wzorem to rodzic dostaje klocki, a dziecko opowiada, jak rodzic ma je ułożyć.
Ta zabawa za każdym razem sprawiała dużo radości zarówno dzieciom jak i rodzicom. Jest bardzo łatwa do odtworzenia w domu – dzieci mogą wymyślić same różne wzory już w domu i w wolnej chwili zaangażować rodzica do wspólnego działania. W ten sposób można miło spędzić czas z dzieckiem przy okazji ćwicząc umiejętność współpracy i komunikacji. Dzieci zyskują też poczucie sprawczości – przecież od tego, w jaki sposób one poinstruują swoich rodziców zależy, czy obrazek zostanie ułożony poprawnie! Życzymy udanej zabawy!

 

Pliki do pobrania:

Dodaj komentarz